درمان روده تحریک پذیر ، آی بی اس ، ibs کشف شد

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن است . بلاخره درمان روده تحریک پذیر یا همان آی بی اس ibs کشف شد.

بعد از سالها درمان آی بی اس کشف شد

سوال ۱-۱۲:ایا دفع گاز و نفخ در بیماران مبتلا به درمان آی بی اس وجود دارد؟

بعضی از بیماران مبتلا به درمان آی بی اس از اتساع شکم، نفخ آن و یا آروغ زدن شکایت می کنند.

در ابتدا فکر می شد که تجمع گاز در روده ها و معده بیماران درمان آی بی اس ناشی از تولید بیش از حد گاز است اما مطالعات بعدی نشان داد که در اثر این بیماران درمان آی بی اس نفخ نه به دنبال تولید بیش از حد گاز که به علت عدم جذب آن توسط خون صورت می گیرد و حتی گاهی اوقات، حرکات بر عکس قسمت های فوقانی دستگاه گوارش باعث میشود که قسمتی از گاز روده وارد معده شده و آروغ زدن را به دنبال بیاورد.

ibs

البته آروغ زدن علل دیگری هم دارد که مهمترین آنها بلع هوا توسط بیماران درمان ibs به علت آه کشیدن فراوان،تند غذا خوردن،صحبت کردن به هنگام غذا خوردن و… می باشد.

حالا صحبت از دم و نفخ در بیماران مبتلا به درمان آی بی اس شد اجازه بدهید کمی در مورد این شکایت که یکی از شایعترین شکایات بیماران گوارشی است صحبت کنیم.

درمان آی بی اس

درمان آی بی اس

شاید شما جزء بیمارانی هستید که احساس می کنند با خوردن یک چای یا حجم اندکی از غذا دچار ورم شدید و باد کردن شکم همراه با ایجاد فشار بر پهلوها و گاهی تولید تنگی نفس، شکایت می کنند.

چرا بعضی از بیماران روده تحریک پذیر دچار نفخ شدید می شوند؟

نفخ یعنی تجمع بیش از حد گاز در روده ها البته گاهی گاز ،بیش از حد نیست اما اندکی بیشتر بودن آن را بعضی از بیماران درمان آی بی اس به علت حساسیت گیرنده های جدار لوله هل نمی توانند تحمل کنند اصولا گازی که در دستگاه گوارش وجود دارد یا از راه دهان وارد میشود این نوع گاز معمولا در معده و به دنبال غذا خوردن تجمع می یابد یا این که توسط متابولیزم مواد غذایی خورده شده  همچنین در اثر فعالیت باکتری های روده ای به وجود می آید.

درمان آی بی اس

درمان آی بی اس

برای تجمع بیش از حد گاز در روده ها یا باید بیش از حد تولید شود یا اینکه در حد معمول تولید شود اما خونی که از کنار روده ها می گذرد نتواند آن را جذب کند. در دیواره دستگاه گوارش، مجار کوچک و میکروسکوپی وجود دارند که از خلال آنها،گاز های تولید شده وارد جریان خون شده، به ریه ها می روند و از آنجا همراه با هوای تنفسی دفع می شوند.

آنچه باعث جذب بهتر گاز به خون می شود،حرکات منظم و دوره ای روده ها است که میتواند به عنوان یک غربیل عمل کرده و با حرکات مناسب خود، گاز هارا وارد جریان خون کند.

درمان آی بی اس

درمان آی بی اس

از طرف دیگر بعضی از بیماران درمان آی بی اس غذا هایی میخورند که توسط انزیم های گوارشی موجود در دیواره روده قابل هضم نیست بنابراین این مواد به روده بزرگ رسیده و در آنجا توسط باکتری ها تجزیه می شوند که گاز های گوارشی برآیند این تجزیه می باشد.

 

بنابر آنچه گفته شد برای ایجاد نفخ روده ها و احساس پر گاز شدن آن ها باید یکی از شرایط زیر یا تعدادی از آنها وجود داشته باشد. فهم بهتر این شرایط باعث می شود تا بتوانیم اقدامات مناسب برای درمان گازهای روده ای را پیدا کنیم.

شرایط عبارتند از:

۱٫تولید بیش از حد گاز به علت زندگی کردن نمونه هایی از باکتری ها در روده که گاز بیشتری تولید می کنند.

۲٫مصرف غذاهایی که توسط آنزیم های روده ای هضم نشده،توسط باکتری ها تجزیه شده و بر آیند این تجزیه تولید گاز است.

۳٫باکتری ها در حد معمول وجود دارند،مواد غذایی هم در حد معمول هستند اما حرکات رودن آنقدر مرتب و منظم نیست که گازها بتوانند جذب خون شوند.

۴٫گاهی باکتری ها به مقدار نرمال هستند، مواد غذایی هم در حد معمول هستند،گاز ها هم به مقدار معمول تولید می شوند اما به علت حساسیت روحی فرد و حساسیت گیرنده های عصبی جدار روده ها،آن را بیش از حد احساس کرده و برایش ارزش قائل می شود.

ما همیشه برای بیماران درمان آی بی اس دعا میکنیم تا به سلامتی برسند.

 

مشترک خبرنامه شوید

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

نظرات بازدید کنندگان

دوستان عزیز لطفا نظرات خودتون رو در مورد مقاله ای ...

درد احشایی در بیمارا

افزایش حساسیت احشایی آوران : حس پذیری در دستگاه گوارش ...

پاتوفیزیولوژی درمان

پاتوفیزیولوژی روده تحریک پذیر مشخص نیست. فاکتورهای غیرمحیطی و ارثی می ...

بیماران بالای 50 سال

توصیه میشود که بیمار از نظر بیماری سلیاک ( بررسی ...

برخورد تشخیصی درمان

بعضی از پزشکان تاکید دارند که موضوع علل ارگانیک ایجاد ...

بروز رسانی های تویتر

No public Twitter messages.

حامیان

 • ماندگار وب
 • انجمن های پشتیبانی وردپرس پارسی
 • تبلیغات
 • تبلیغات