درمان روده تحریک پذیر ، آی بی اس ، ibs کشف شد

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن است . بلاخره درمان روده تحریک پذیر یا همان آی بی اس ibs کشف شد.

توصیه میشود که بیمار از نظر بیماری سلیاک ( بررسی آنتی بادی IgA بر ضد ترانس گلوتامیناز بافتی IgA-Anti tTG ) برسی شود . سیگموئیدوسکوپی بصورت روتین بهتر است که استفاده نشود چون به صرفه نیست. گرچه می تواند اضطراب وجود بیماری ارگانیک روده بزرگ را در بیمار کاهش دهد . در برخی مواقع نیز برای افتراق روده تحریک پذیر از بیماری های التهابی روده بزرگ ، سیگموئیدوسکوپی الزامی می شود .

انجمن گوارش آمریکا انجام کولونوسکوپی را فقط برای بیماران بالای ۵۰ سال که علائم بیماری روده تحریک پذیر دارند توصیه می کند که البته این توصیه در مورد بیماریابی سرطان کولون در تمامی افراد بالای ۵۰ سال است که شامل بیماران سندرم روده تحریک پذیر هم می شود .

ibs

بیوپسی کولون برای بیمارانی که اسهال مقاوم و مداوم دارند توصیه می شود تا کولیت لنفوستیک و کولیت کلاژنوز در آنها رد شود . این بررسی های تشخیصی محدود در ۹۵% بیماران درمان آی بی اس ، وجود مشکل ارگانیک را رد می کند (۲۵،۲۴) . کمتر از ۵% بیمارانی که به غلط تشخیص درمان ibs داده می شوند در حقیقت بیماری ارگانیک دستگاه گوارش دارند . بنابراین در صورت نرمال بودن تستهای تشخیصی ، شروع درمان علامتی در بیماران روده تحریک پذیر توصیه می شود . البته بیماران باید پس از ۳ تا ۶ هفته پس از شروع درمان از نظر پاسخ به درمان ، بررسی مجدد شوند . ادامه شکایات بیمار علیرغم شروع درمان ، نشاندهنده غلط بودن تشخیص نیست هرچند بررسی تشخیصی وسیع تر در بیمارانی که شکایت هایشان پیشرفت می نماید الزامی است .

درمان آی بی اس

درمان آی بی اس

علاوه بر آن ، به دلیل ارتباط مستقیم بین سوء استفاده جنسی و فیزیکی و شکایات گوارشی در برخی بیماران مبتلا به روده تحریک پذیر ، بایستی در مورد این گونه سوء استفاده ها در گذشته ، بسیار محتاط و ظریف از بیمار سؤال نمود . همچنین بایستی به مشکلات روانی که سبب تشدید بیماری فرد شده است( به عنوان مثال مرگ نزدیکان یا …..) توجه کافی داشت .
سایر بررسی های تشخیصی : در صورتی که بیمار به درمانهای مرسوم روده تحریک پذیر جواب ندهد انجام یکسری بررسی های تشخیصی تکمیلی قابل قبول می باشد . ارزیابی های تشخیصی تکمیلی ، بستگی به شکایت غالب در این گروه از بیماران دارد . بیماران روده تحریک پذیر که از یبوست مزمن رنج می برند بررسی تشخیص یبوست مزمن را می طلبند و بیماران روده تحریک پذیر با غلبه اسهال ، نیاز به بررسی های تشخیصی اسهال مزمن دارند.

مشترک خبرنامه شوید

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

نظرات بازدید کنندگان

دوستان عزیز لطفا نظرات خودتون رو در مورد مقاله ای ...

درد احشایی در بیمارا

افزایش حساسیت احشایی آوران : حس پذیری در دستگاه گوارش ...

پاتوفیزیولوژی درمان

پاتوفیزیولوژی روده تحریک پذیر مشخص نیست. فاکتورهای غیرمحیطی و ارثی می ...

بیماران بالای 50 سال

توصیه میشود که بیمار از نظر بیماری سلیاک ( بررسی ...

برخورد تشخیصی درمان

بعضی از پزشکان تاکید دارند که موضوع علل ارگانیک ایجاد ...

بروز رسانی های تویتر

No public Twitter messages.

حامیان

 • ماندگار وب
 • انجمن های پشتیبانی وردپرس پارسی
 • تبلیغات
 • تبلیغات