درمان روده تحریک پذیر ، آی بی اس ، ibs کشف شد

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن است . بلاخره درمان روده تحریک پذیر یا همان آی بی اس ibs کشف شد.

چه بیماری هایی دستگاه گوارش را درگیر میکنند؟

سوال۱-۲:چه بیماری هایی دستگاه گوارش را درگیر میکنند؟

در این سایت ما به توضیحاتی در مورد روده تحریک پذیر میپردازیم. با ما همراه باشید.

بیماری های متعددی دستگاه گوارش را درگیر میکنند که خلاصه ای از آنها عبارت اند از:

ibs

۱٫بیماری های عفونی مثل باکتریایی، انگلی،قارچی، ویروسی و …

۲٫ضایعات نئو پلاستیک یا تومور ها که خود به دور گروه تومور های خوش خیم و تومور های بد خیم یا همان انواع سرطان ها تقسیم میشوند.

۳٫بیماری های التهابی که خود به زیر گروه های متعدد تقسیم میشوند مثلا التهاب ناشی از اجسام سوزانده،التهاب ناشی از برگشت اسید معده به مری که باعث التهاب مری یا همان ازوفاژیت میشود و…

۴-اختلالات حرکتی دستگاه گوارش که خود به دو زیر گروه جسمی و غیر جسمی تقسیم میشوند مثلا وقتی در اثر دیابت طول کشیده اعصاب حرکتی منتهی به معده ضعیف میشوند و نمیتوانند معده را به میزان لازم تخلیه کنند میگوییم بیمار مبتلا به اختلال حرکتی معده در اثر نوروپاتی دیابت شده است اما اگر تخلیه معده بدون بیماری مهم جسمی به تاخیر بیفتد به آن اختلال حرکتی کار کردی گفته میشود.

روده تحریک پذیر

روده تحریک پذیر

۵٫اختلالات ساختمانی اجزائ تشکیل دهنده دستگاه گوارش مثلا وجود دیور تیکول کیسه جداری در مری یا کولون.

۶٫اختلالات کار کردی:هر گاه بیمار از یک مشکل گوارشی مثلا اسهال یا یبوست شاکی باشد اما نتوان علتی برای آن پیدا کرد میگوییم فرد دچار اختلال کار کردی روده بزرگ یا روده تحریک پذیر است.

از دیگر اختلات کار کردی می توان به شکایاتی مثل تهوع و استفراغ، دردهای شکمی، نفخ و مواد بسیار دیگر اشاره کرد.

۷-بیماری های متفرقه مثل اختلالات عروقی که باعث اختلالدر خونرسانی به دیتگاه گوارش میشوند یا بیماری هایی که کبد،مجاری صفراوی، کیسه صفرا و لوز المعده را در گیر میکنند.

ذکر این نکته ضروری است که در این کتاب با توجه به مخاطبان و همچنین اهداف آن نمی توان به همه بیماری های دستگاه گوارش اشاره کرد.

در جدول۱-۲،خلاصه ای از بیماری هایی که اجزائ مختلف لوله گوارش و نه دستگاه گوارشی که کبد،لوز المعده و…را هم شامل میشود عنوان شده است.در این کتاب جای پرداختن به همه این بیماری ها نیست اما اگر عمری ماند و زمان اجازئه آن را به من دارد،سعی خواهم کرد که بسیاری از این بیماریها را به زبان ساده،در اختیار همو طنان عزیزم قرار دهم.

ذکر این نکات ضروری است که در جدول ذکر شده تعدادی از بیماری های لوله گوارش عنوان شده است.بنا بر این آنچه در جدول آمده است تمام بیماری های دستگاه گوارش نیست زیرا دستگاه گوارش علاوه بر لوله گوارشی از قسمت های مختلف دیگر مثل کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، و …تشکلی شده است.گستردگی علم باعث میشود تا یک متخصص داخلی، حد اقل سه سال دیگر را با عنوان دوران فوق تخصصی دستگاه گوارش به آموزش بنشیند و با این حال تنها به قطره ای از اقیانوس بی انتهای علم گوارش بسنده کند.

جدول

جدول ۱-۲:بیماری هایی که دستگاه گوارش را درگیر میکنند

سوال۱-۳: کولیت عصبی یا سندرم روده تحریک پذیر جزء کدام دسته از بیماری های دستگاه گوارش است؟

کولیت به معنای التهاب کولون یا روده بزرگ است.همچنان که سینوزیت یعنی التهاب سینوس، آپاندیسیت یعنی التهاب آپاندیس، مننژیت یعنی التهاب مننژ پرده مغز و …

از انجایی که در بیماران روده تحریک پذیر ،الهتابی در کولون وجود نداردو علاوه بر کولون یا روده بزرگ،سایر قسمت های دستگاه گوارش مثل روده کوچک،معده و حتی مری هم در این بیماری درگیر میشوند،کولیت نام مناسبی نیست هر چند به صورت غلط مصطلح از آن با عنوان کولیت عصبی یا میشود. بر اساس انچه عنوان شد،اجازه دهید از این پس و در طول کتاب از سندرم یا بیماری روده تحریک پذیر به جای کولیت عصبی استفاده کنیم.

اما پاسخ به سوال:

در علم پزشکی امروز،به بیماری هایی بر خورد میکنیم که هیچ توجیه شناخته شده ای برای آنها نداریم.به عنوان مثال نمیتوانیم یک عامل عفونی،التهابی یا تومورال را به آن نسبت بدهیم. در این حالت میگوییم مشکل یا شکایت بیمار جنبه کار کردی دارد.لابد برای شما اتفاق افتاده که شکایات هایی مثل دردهای استخانی-عضلانی، خستگی، بی حالی،ضعف و…را با پزشکتان در میان گذاشته باشید و او به شما گفته باشد که اینها مال اعصابت است،یعنی کار کردی است.

بیماری روده تحریک پذیر، در قسمت بندی بیماری های دستگاه گوارش جزئی از اختلالات کار کردی دستگاه گوارش به شمار می آید که میتواند علاوه بر روده بزرگ قسمت های دیگر آن مثل روده کوچک،معده و …را هم در گیر کند.

امیدواریم بتوانیم کمکی کنیم تا همه بیماران درمان روده تحریک پذیر شفا پیدا کنند ، با ما همراه باشید.

منبع : http://ibs.bartarinteb.ir/

مشترک خبرنامه شوید

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

نظرات بازدید کنندگان

دوستان عزیز لطفا نظرات خودتون رو در مورد مقاله ای ...

درد احشایی در بیمارا

افزایش حساسیت احشایی آوران : حس پذیری در دستگاه گوارش ...

پاتوفیزیولوژی درمان

پاتوفیزیولوژی روده تحریک پذیر مشخص نیست. فاکتورهای غیرمحیطی و ارثی می ...

بیماران بالای 50 سال

توصیه میشود که بیمار از نظر بیماری سلیاک ( بررسی ...

برخورد تشخیصی درمان

بعضی از پزشکان تاکید دارند که موضوع علل ارگانیک ایجاد ...

بروز رسانی های تویتر

No public Twitter messages.

حامیان

 • ماندگار وب
 • انجمن های پشتیبانی وردپرس پارسی
 • تبلیغات
 • تبلیغات