درمان روده تحریک پذیر ، آی بی اس ، ibs کشف شد

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن است . بلاخره درمان روده تحریک پذیر یا همان آی بی اس ibs کشف شد.

کولیت عصبی – روده تحریک پذیر

فصل اول

کلیات علائم و نشانه ها

سوال۱-۱:دستگاه گوارش از چه قسمت هایی تشکیل شده است وکار هر قسمت چیست؟

ما این مقاله را در مورد روده تحریک پذیر می نویسیم و این پست مقاله ای برای شروع است.

ibs

برای آموختن اجزائ تشکیل دهنده دستگاه گوارش و اگاهی از چگونگی عمل آنها نیاز به سوال ها مطالعه تخصصی میباشد که از چهارچوب اهداف این کتاب خارج است.

مطابق انچه که در شکل۱-۱آمده است،اجزائ اصلی تشکیل دهنده دستگاه گوارش را میتوان در هفت قسمت جدا گانه تقسیم بندی کرد

این۷ قسمت خود به قسمت های کوچکتر تقسیم میشوند که قسمت های ذکر شده به طور خلاصه در جدول ۱-۱آ ورده شده اند و عبارت اند از:

۱-دهان:حلق و اجزائ تشکیل دهنده آن  ۲-مری ۳- معده  ۴- روده کوچک   ۵-روده بزرگ  ۶-کبد و اجزائ آن مثل کیسه صفرا  ۷-لوزالمعده یا پانکراس.

غذا پس از وارد شدن به دهان و تقسیم شدن به قطعاتکوچک قابل بلع توسط دندان ها،تا حدود زیادی توسط بزاق ترشح شده از غد بزاقی موجود در دهان مثل غدد زیر زبانی ، بنا گوش و …هضم میشود.

شکل ۱-۱: اجزائ تشکیل دهند دستگاه گوارش

پس از اقدامات اولیه در دهان ،غذا از گذر گاهی به نام مری عبور کرده و خود را به معده میرساند.

غذا در معده توسط اسید موجود در آن و انزیم هایی مثل پپسین بیش از پیش هضم شده و به قطعات کوچکتری تبدیل شده تا بتواند از دهانه خوروجی معده که دریچه پیلور نام دارد عبور کرده و وارد ابتدای روده کوچک میشود.

شکل۱-۲:کانال پیلور به عنوان یک معبر معده را به دوازدهه متصل میکند.

غذا پس از ورود به قسمت های اولیه روده کوچک بولب و سپس دوازدهه نام دارد توسط انواع اسید ها و نمک های صفراوی که در کبد ساخته شده و پس از زخیره شدن در کیسه صفرا،با انقباض آن وارد دوازدهه میشود همچنین در اثر انزیم های مختلفی که در لوزالمعده یا پانکراس ساخته شده هضم میشود.در اینجا هضم غذا تا حدود زیادی تکمیل شده و از این پس عمل جذب در قسمت های بعدی روده کوچک مثل ژژونوم ایئوم صورت میگیرد.مواد غذایی  مختلف در قسمت های مختلف روده کوچک  جذب میشود.درصد بسیار بالایی از مواد هضم شده در ژژونوم قسمت های میانی روده کوچک جذب میشوند و بقیه کار در قسمت های باقیمانده صورت میگیرد.آنچه از هضم غذا باقی میماند،از راه یک دریچه که دریچه ایلئوسکال نام دارد و در انتهای ایلئوم قرار دارد به ابتدای روده بزرگ که سکوم یا روده کور نام دارد وارد میشود.

در شکل۱-۳سکوم و سایز قسمت های روده بزرگ نشان دارده شده است.

 

مواد پس از وارد شدن به روده کور از طریق روده بزرگ بالا رونده یا کولون بالا رونده به سمت انتهایی دستگاه گوارش حرکت می کنند.پس از روده بزرگ بالا رونده به روده بزرگ عرضی میرسیم که به روده بزرگ پایین رونده ختم میشود.

شکل۱-۴:قسمت های مختلف معده به صورت جدا گانه نام گذاری میشود.

پس از روده بزرگ پایین رونده، به ناحیه ای به نام سیگموئید میرسیم که به خاطر شکل آن به این نام خوانده میشود پس از سیگموئید به محل تجمع مدفوع که رکتوم نام دارد میرسیم رکتوم برای دستگاه گوارش،کار مثانه برای ادرار را انجام میدهد.یعنی وقتی تجمع مدفوع در آن به حد کافی رسید و فشار به دیواره های آن در حد قابل ارسال به مغز رسید،احساس دفع به فرد دست میدهد که او با وارد آوردن فشار به شکم،باعث شروع یک سیکل میشود که پایین آن تخلیه مدفوع است.

علائم روده تحریک پذیر

علائم روده تحریک پذیر

ذکر این نکته ضروری است که روده بزرگ یا کولون که در فارسی قدیم به آنقولون گفته میشد و لغت قولنج هم از این ریشه آمده است علاوه بر این که نقش یک گذر گاه را برای مدفوع بازی میکند، در انجام اعمالی مثل جذب که مهمترین آن ها جذب آب است دخالت میکند.

جدول

جدول۱-۱: اجزائ تشکیل دهنده دستگاه گوارش

منبع : آی بی اس برترین طب

مشترک خبرنامه شوید

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

نظرات بازدید کنندگان

دوستان عزیز لطفا نظرات خودتون رو در مورد مقاله ای ...

درد احشایی در بیمارا

افزایش حساسیت احشایی آوران : حس پذیری در دستگاه گوارش ...

پاتوفیزیولوژی درمان

پاتوفیزیولوژی روده تحریک پذیر مشخص نیست. فاکتورهای غیرمحیطی و ارثی می ...

بیماران بالای 50 سال

توصیه میشود که بیمار از نظر بیماری سلیاک ( بررسی ...

برخورد تشخیصی درمان

بعضی از پزشکان تاکید دارند که موضوع علل ارگانیک ایجاد ...

بروز رسانی های تویتر

No public Twitter messages.

حامیان

 • ماندگار وب
 • انجمن های پشتیبانی وردپرس پارسی
 • تبلیغات
 • تبلیغات