بیماری روده تحریک پذیر را می توان یکی از بیماری های شایع گوارشی نام برد که بخش قابل توجهی از جامعه را درگیر خود کرده است و در جامعه شایع شده است. این بیماری همراه با درد مزمن شکمی و تغییرات در اجابت مزاج همراه خواهد بود. این بیماری در زنان شایع تر از مردان است و از ماهیتی مزمن برخوردار است .

در این بیماری از نظر ارگانیک نوشته ی خاصی وجود ندارد اما دردهایی مزمن مانند اسهال،درد شکمی، یبوست یا نفخ موجود در این بیماری، کیفیت زندگی افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند را تحت تأثیر قرار داده است به گونه ای که غیبت از کار و کاهش کیفیت اجتماعی از عوارض مهم آن به شمار می رود .

در بیشتر از ۹۰ درصد از این بیماران مشکل روحی – روانی زمینه ای مانند اضطراب، افسردگی، وسواس و … وجود دارد . نکته جالب این است که بسیاری از بیماران مبتلا نیاز به مراجعه پزشکی نمی بینند .

برخی علائم غیر روده ای مانند کمر درد، سردرد، سرگیجه، تهوع، اختلال قاعدگی، خستگی پذیری، اختلال عملکرد جنسی و سوزش سر دل نیز در این بیماری وجود دارد که می تواند به موازات علائم بیماری درمان آی بی اس وجود داشته باشد .

علت این بیماری هنوز مشخص نشده است ولی عواملی مانند حوادث دوران کودکی، استرس، عفونت قبلی روده ای و تغییرات نوروترانسمیتری مغز در افراد مبتلا به این بیماری را مطرح می کنند.

تشخیص وجود بیماری درمان ibs باید با احتیاط داده شود و قبل از اعلام آن بررسی های اولیه در مورد وجود بیماری های ارگانیک دستگاه گوارش صورت گیرد.

درمان بیماری روده تحریک پذیر مشکل می باشد و درمان های غیر دارویی و دارویی متعددی برای آن پیشنهاد می شود اما درمان بر پایه شکایت غالب و نیز پاسخ به درمان بیمار می تواند متفاوت باشد .